O Mielnie

Szczypta historii

Po raz pierwszy Mielno – Mëllen wymieniono w dokumentach pochodzących z 1266 roku. W posiadaniu prywatnego kolekcjonera znajduje się replika herbu Gross Moëllen z 1288 r. W roku 1333 właściciel posiadłości Mëllen – Henning Schlieffen – sprzedał ją Hermanowi Damitzowi. Mielno było własnością tego rodu do 1776 roku, następnie trafiło pod zarząd wierzycieli. W 1804 roku Mielno zakupił ród Schmelingów.

O Mielnie szczypta historiiDo rozwoju mieleńskiego kąpieliska przyczynił się Max von Schmeling – wówczas najsłynniejszy europejczyk, który w 1936 roku pokonał przez nokaut króla światowego boksu Joe Louisa i został mistrzem świata wszechwag. Max von Schmeling był również prezesem Mieleńskiego Związku Kąpielowego i popierał inicjatywę budowy pływalni z podgrzewaną wodą.

W roku 1770, a więc w okresie kiedy w Anglii zakładano już pierwsze kąpieliska nad morzem, Jan Wolfgang Goethe uważał, że publiczna kąpiel jest szaleństwem zwolenników powrotu do natury.

Do połowy XVIII w. morze było dla większości ludzi siedliskiem grozy i nieczystych sił, z którymi łączono zabobonne wyobrażenia. Tu i ówdzie krążyły wieści o nadzwyczajnych właściwościach morskich kąpieli, które osobom trawionym różnymi dolegliwościami przywracały siły, poczucie świeżości i rześkości, a nawet powodowały całkowite ozdrowienia, lecz do oficjalnego uznania wartości kąpieli daleka była jeszcze droga.

W miarę jak poznawano lecznicze, wzmacniające i hartujące oddziaływanie kąpieli morskich zaczęto zakładać kąpieliska nadmorskie.

Najwcześniej, bo już od lat dwudziestych, względnie trzydziestych dziewiętnastego wieku, rolę małych kąpielisk zaczęły spełniać Unieście i Mielno.

W roku 1873 w osadzie rybackiej w Unieściu, w miesiącach letnich było kilka restauracji, a liczba osób w kąpieliskach Unieścia, Mielna, Chłopów i Sarbinowa wynosiła ponad 1000 osób.

Do 1881 roku obowiązywał zakaz wspólnych kąpieli kobiet i mężczyzn. Kobiety kąpały się z reguły od 8:00 do 10:00 rano i od 13:00 do 15:00, mężczyźni zaś od 6:00 do 8:00 i od 17:00 do 19:00.

Administracja kąpielisk strzegła swych gości przed natręctwem ludzi postronnych, jako że było nie lada wydarzeniem, gdy człowiek wchodził do wody „tylko dla zabawy”. Letnik zażywający kąpieli morskich zakładał specjalny ubiór, a wywoływał tak duże emocje, że współcześni mu pamiętnikarze poświęcali jego wyczynom całe stronice. Niedyskretnym gapiom starano się uniemożliwić podglądanie plażowiczów przez zakaz zbliżania się do kabin na odległość mniejszą niż 50 kroków, lecz jak wynika z XIX-wiecznych dokumentów zakaz ten nie zawsze mógł być wyegzekwowany.


Po zdrowie nad morze

O MielnieNajcenniejszym walorem gminy Mielno jest morze – niczym niezanieczyszczona woda i bezpieczne plaże.

Długa, licząca 25 km linia brzegowa z szerokimi, piaszczystymi plażami leży w sąsiedztwie pięknego jeziora Jamno.

W czasie wakacji, we wszystkich siedmiu miejscowościach gminy znajduje się 17 stanowisk ratowniczych, na których czuwa 60-ciu wysoko kwalifikowanych ratowników strzegących bezpieczeństwa kąpiących się.
Nasze kąpieliska należą do najlepiej strzeżonych w kraju. Umiejętności ratowników i nowoczesny sprzęt ratowniczy to nasza duma.

Wszystkie nasze kąpieliska zajmują wysokie pozycje w ogólnopolskich rankingach. Mielno znajduje się wśród dziesięciu polskich kąpielisk odznaczonych pięcioma gwiazdkami – to najwyższe wyróżnienie w kraju. Sarbinowo otrzymało 4 gwiazdki, Unieście 3, a pozostałe kąpieliska po 2 gwiazdki.

Dzięki takim atrakcjom i atutom oraz bogatej bazie noclegów Mielno stanowi unikalną propozycję na urlop.


Mielno pieszo i na rowerze…

Przez teren gminy wiodą piesze i rowerowe szlaki turystyczne oraz szlak wodny jeziora Jamno. Letni wypoczynek urozmaicają turystom i wczasowiczom liczne imprezy kulturalne, odbywające się pod wspólną nazwą „Mieleńskie Lato Artystyczne” oraz sportowe – m.in. w lipcu Bieg Śniadaniowy, zaś w lutym Międzynarodowy Zlot Morsów.

Zapraszamy do gminy Mielno nie tylko podczas wakacji ale także w pozostałe pory roku – na spacery brzegiem morza i na kąpiele powietrzne. Jod i aerozol morski korzystnie oddziałują na nasz organizm.